Family Power

Instytut Rodzicielstwa

Instytut Świadomego Rodzicielstwa

Świadome rodzicielstwo nie jest kolejną metodą, która próbuje czegoś uczyć, która daje kolejne narzędzia, oczywiście uwzględnia bardzo konkretne wsparcie, ale jest przede wszystkim:

O TYM CZEGO POTRZEBUJEMY SIĘ ODUCZYĆ, CO POTRZEBUJEMY „ODKLEIĆ”, co tak naprawdę tkwi w naszej podświadomości. Świadome rodzicielstwo obejmuje te obszary, wyciąga je na światło dzienne i mówi:

ZOBACZ, NIE CHODZI O „NIE” (W ZAMYŚLE O TWOJE DZIECKO) CHODZI O CIEBIE!

Na pierwszy rzut oka to może brzmieć nieco dziwnie, ale jak się w to zagłębimy, rzecz staje się bardzo oczywista. Z moich obserwacji i codziennej pracy z rodzicami, a pracuje głównie z rodzicami mocno wyedukowanymi po psychologii, pedagogice, rodzicami, którzy są bardzo empatyczni i oddani swojej roli. Jednak towarzyszy im dość duży poziom lęku, o to co będzie jutro, o to czy podołają jako rodzice, o to jak dalej będzie wyglądać ich życie i przyszłość ich dzieci.

Kurs zawiera

Spotkania online w formie telekonferencji 2 razy w miesiącu

każdorazowy warsztat 3 godziny (terminy zostaną uzgodnione wraz ze wszystkimi Uczestnikami)

Regularne sesje pytań i odpowiedzi
Miesięczne wyzwanie medytacyjne

Co tygodniowe ćwiczenia do pracy własnej

Świadome rodzicielstwo transformuje wiele paradygmatów zarówno w aspekcie psychologicznym jak i społecznym oraz kulturowym, przez co totalnie zmienia perspektywę włączając wolność i poczucie, że wszystko jest dokładnie tak, jak być powinno. My po prostu przestajemy chcieć kontrolować oraz oceniać. Problemy nie znikają, ale nasza optyka, sposób ich postrzegania skłania się ku akceptacji. Nie chodzi o jakieś magiczne narzędzie, które wymusza akceptację, to się wydarza poprzez głęboki proces, który sprawia, że potrafimy zauważyć co się dzieje u nas, dlaczego pojawiają się silne emocje, potrafimy je obserwować, być z nimi i potrafimy je transformować.

Przestajemy chcieć zmienić dziecko, przestajemy chcieć zmieniać innych, przestajemy chcieć zmieniać świat, a zaczynamy zmianę od siebie, zaczynamy od oczyszczania naszych dawno wypartych i zapomnianych ran, które jednak nie zniknęły, są i sączą się, niejednokrotnie sączą się wylewając ropę na nasze dzieci.
Nie chodzi o kolejne narzędzia, chodzi o zauważenie siebie w pełni, o dopuszczenie naszych cieni, o integrację i dopiero zmianę.

Dzieci uczą się najbardziej nie z naszych słów, ale z tego jacy jesteśmy, z tego jak się czują będąc z nami.

Naprawdę jest różnica, gdy nawet nic nie mówiąc, pobędziesz ze swoim dzieckiem z uważnością, nie szukając szybkich rozwiązań, utrzymując dla niego przestrzeń, gdzie Ty czujesz w środku spokój i gotowość na udzielenie wsparcia, niż gdy powiesz dziecku: nie martw się wszystko będzie dobrze.” Podczas gdy, „zalewa” Cię fala obaw i czujesz jeszcze większy lęk niż dziecko, bo sytuacja, która się właśnie wydarzyła, otworzyła twoją przestrzeń nieuleczonego bólu.
Podczas kursu będziesz eksplorować wiedzę, poprzez praktyczne ćwiczenie w życiu codziennym, przenoszenie własnych życiowych wyzwań do zamkniętego kręgu spowoduje przebudzenie w kierunku transformacji, odrzucenia niekorzystnych przekonań, stereotypów na temat relacji ze sobą, z rodziną oraz ze światem. Proces ten doprowadzi do stanu, gdzie odkryjesz własne unikalne zdolności, poczuje się wolny taki jaki jest tu i teraz, i dalej w zaufaniu będziesz tworzyć swój świat i rodzinę, w której wszyscy czują się doceniani, za to, że są, nie zaś za to, ile już zrobili i ile jeszcze do zrobienia pozostało.
Zanim staniemy się rodzicami, często w głowie mamy różne scenariusze, jak to będzie, jakie będzie nasze dziecko, jacy my będziemy, jak nam będzie razem. Snujemy rozmaite marzenia, fantazje i plany.

Co dzieje się potem? Potem zadziewa się życie. My swoje, a życie swoje.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nam się wydaje, że możemy kontrolować więcej niż faktycznie mamy realny wpływ.

Okazuje się, że wychowujemy z dwóch sposobów. Pierwszy sposób to taki w jaki sami byliśmy wychowywani, a drugi to w taki, w który sami chcielibyśmy być wychowywani.

Tutaj warto zadać pytanie: czy wychowujemy odrębną osobę, która ma własne linie papilarne czy wychowujemy mini wersję siebie?

Często mówi się o tym, że wychowanie jest intuicyjne, to jednak mit. Rodzimy się dziećmi, ale rodzicami się stajemy i do tej roli podobnie jak do innych ról w życiu dobrze jest się przygotować.

Jest to jedna z najważniejszych ról w życiu, która dodatkowo obarczona jest nie tylko obowiązkami i poczuciem odpowiedzialności, lecz również pokazuje nam co potrzebujemy w swoim życiu jeszcze „przepracować”. Pokazuje nam nasze emocjonalne rany, pokazuje naszą pustkę i ból wewnętrzny, pokazuje nasze słabości, nasz brak cierpliwości, brak konsekwencji…

Rodzicielstwo nie pozostawia złudzeń, wyciąga na powierzchnie nasze cienie i to od nas zależy, czy okryjemy je blaskiem świadomości, czy też będziemy wypierać i udawać, że ich tam nie ma, lecz one i tak będą wracały w dodatku ze zdwojoną siłą. Trudno jest uciec przed sobą, zwłaszcza kiedy się jest rodzicem.

Posłuchaj co Dr Shefali światowej klasy specjalistka, ulubiona psycholog znanej prezenterki Oprah Winfrey, autorka bestsellerów New York Times w tematyce: życie rodzinne – mówi o świadomym rodzicielstwie.

Obyś został obdarzony dzieckiem…
Które ci się przeciwstawia,
Abyś mógł nauczyć się odpuszczać kontrolę,
Które cię nie słucha
Abyś to ty mógł nauczyć się słuchać
Które uwielbia się ociągać
Abyś poznał piękno spokoju
Które gubi różne rzeczy
Abyś nauczył się rezygnować z przywiązania
Które jest bardzo wrażliwe
Abyś nauczył się stabilności
Które jest nieuważne
Abyś nauczył się koncentrować
Które ośmiela się buntować
Abyś nauczył się myśleć niekonwencjonalnie
Które się boi abyś nauczył się ufać wszechświatowi
Obyś został obdarzony dzieckiem…
Które nauczy cię że nigdy nie chodzi o nie lecz zawsze o CIEBIE.
Dr Shefali Tsabary

Wychowujesz z pozycji lęku czy z miłości?
Jak bardzo potrzebujesz kontrolować sytuację, dziecko, partnera?
Im bardziej kontrolujemy, tym odczuwamy więcej frustracji i oddalamy się od stanu w jakim chcielibyśmy być?

Co jest tym stanem? Jest nim zaufanie i akceptacja, z tymże akceptować w tym znaczeniu nie chodzi o to, aby na wszystko się zgadzać! Możesz się nie zgadzać, ale możesz również akceptować tzn. nie stawiać oporu, tzn. widzieć to co jest przed Tobą – bez oceniania. Takie podejście prowadzi do większego zaufania, do siebie, do życia, do naszych dzieci i to jest ta kolejność.

Pracę zaczynajmy od siebie, bo to w jakim jesteśmy stanie, w jakich wibracjach, jaką atmosferę stwarzamy dziecku do rozwoju – jest kluczowe w świadomym rodzicielstwie.

Program kursu

Pracę zaczynajmy od siebie, bo to w jakim jesteśmy stanie, w jakich wibracjach, jaką atmosferę stwarzamy dziecku do rozwoju – jest kluczowe w świadomym rodzicielstwie.

I Faza - wprowadzenie

3 miesięczny proces, w którym poprzez zasiadanie w kręgu będziemy badać następujące obszary:

Ja – moja Przestrzeń
Ja – moje Dzieci
Ja – mój Partner
Bolączki, momenty utykania


Będziemy eksplorować naszą codzienność w nowy sposób, z pozycji Obserwatora. Na tym etapie będziemy również badać naszą gotowość do życia świadomego, do świadomego rodzicielstwa, do praktyki uważności, do bycia z naszymi emocjami, do radzenia sobie z niepokojem i lękiem. Rozpoczniemy proces powiększania przestrzeni między bodźcem i reakcją. Rozpoczniemy naukę efektywnej komunikacji w kontekście relacja czy korekcja. Nawiązujemy relacje czy poprawiamy, oceniamy, karzemy, nagradzamy, etykietujemy? Ile tak naprawdę nieświadomych obciążeń przenosimy na nasze Dzieci, naszych Partnerów? Ten proces stanie się bardziej jasny, klarowny, wręcz oczywisty.

II Faza - pogłębienie – badanie mojej osobistej przestrzeni w połączeniu z przestrzenią rodziny

2 miesięczny proces, w którym zaczniemy eksplorować emocje w sposób dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb oraz poznamy wiele narzędzi, które mogą nam już bardzo skutecznie służyć do końca życia. Zgłębimy temat przestrzeni między bodźcem i reakcją i zobaczymy jak poszerzenie jej wprowadziło więcej harmonii i spokoju do naszej codzienności. Zobaczymy jak rodzinne poranki mogą zamienić się w „sielankowe” nawiązywanie wartościowych relacji zamiast w szaleńczą pogoń, aby być na czas. Nieodzownym elementem tego etapu będzie również skuteczna komunikacja na poziomie Rodzic – Dziecko; Rodzic – Rodzic.

III Faza - pogłębienie – przygotowanie do zmiany

2 miesięczny proces, w którym poprzez pogłębioną analizą oraz dzięki świadomości, co konkretnie w życiu z każdego Uczestników potrzebuje uzdrowienia. Przepracujemy 4 etapowy proces przygotowujący do zmiany:

Na tym etapie już dobrze rozumiemy swoje emocje i potrafimy z nimi pracować, nie wypierając ich, na rzecz bycia z nimi jako z ważnymi posłańcami, którzy mają równie ważne wiadomości niczym nasz smartfon upominający się o aktualizacje oprogramowania. Na tym etapie widzimy również inaczej emocje naszych dzieci i wiemy jak możemy sobie z nimi radzić, nawiązując tym samy relacje, nie zaś oceniając, wypierając czy dając etykietkę „niegrzeczny”.

IV Faza - podsumowanie – czas na zmiany – przebudzenie

3 miesięczny proces, podczas którego przede wszystkim poczujemy konkretne zmiany w Ciele, które faktycznie będą odwzorowaniem naszej gotowości, do dokonania autentycznych i trwałych zmian w naszym życiu. Na tym etapie komunikacja naszych potrzeb oraz nawiązywanie empatycznych relacji, gdzie widzisz siebie i widzisz Partnera, Dziecko jako lustro umożliwia nam obieranie kierunku autentycznej, zdrowej relacji, gdzie obydwie strony czują, że bycie w pełni sobą jest na miejscu. Etykietki, oceny, porównania nie są już potrzebne.

Opinie Uczestników kursu

Pozostańmy w kontakcie

Informacje kontaktowe: