1. Zadbaj o to, by mieć wystarczająco dużo czasu. W dniu wyjazdu wstań przynajmniej godzinę wcześniej, żeby móc spokojnie wypić kawę. Sprawdzić, czy wszystko masz spakowane, bez nerwów, bez pośpiechu. Jakiś czas temu jechałam na lotnisko i taksówkarz opowiadał, jak przyjechał na umówioną godzinę pod blok, nikt nie przychodził, wiedział wcześniej, że to kurs na lotnisko, więc podszedł do klatki i zadzwonił domofonem, okazało się, że wszyscy jeszcze spali. Mieli kilka minut, żeby wyjść z domu. Jak zobaczył co się tam działo, skwitował, że szkoda mu było tych „Bogu ducha winnych” dzieci…
2. Gdy już poczujesz, że jesteś w stanie co najmniej wskazującym na zdenerwowanie… Zanim zareagujesz na zewnątrz krzycząc lub mówią rzeczy, które samoistnie wychodzą z Twoich ust… Weź głęboki oddech, a potem kolejny głęboki oddech i potem kolejny głęboki oddech.
To niby takie proste, a tak często o tym zapominamy. Oddech masz zawsze przy sobie! Gdy się denerwujemy zaczynamy płycej oddychać. Natomiast, kiedy głęboko oddychasz i kierujesz swoją uwagę na oddech, serce nagle przestaje dudnić jak oszalałe, a Ty możesz położyć dłoń na klatce piersiowej i zadać sobie proste pytanie: „Po co mi ten stres?”. Stres i napięcie pojawiają się z wielu przyczyn. Często są to głębokie procesy, ale Ty teraz jedziesz na wakacje i upragniony wypoczynek, wybierz więc świadomie spokój i relaks.
3. Jednak, kiedy ktoś wyprowadzi Cię z równowagi i poczujesz, że fala furii Cię zalewa. Najczęściej jest to moment, gdy twoje dziecko kopie w fotel innego pasażera lub robi kolejną awanturę w oczekiwaniu na samolot. Jeśli oddechy nie pomagają, zacznij nazywać swój stan: jestem zdenerwowana, czuję że mi mózg zaraz eksploduje, czuję na maksa irytację, czuję megaturbo wielką złość, czuję jak mi się wszystko kotłuje, czuję spięcie w brzuchu, czuję ogromny natłok myśli, tak że głowa mi zaraz zacznie parować, czuję, że się zaraz rozpadnę, ciekawe co mi pierwsze odpadnie. Szczególnie to ostatnie powoduje salwy śmiechu i interesujące spekulacje, co odpadnie, a co zostanie i zdecydowanie tym samym rozładowuje sytuacje.
4. W jaki sposób jeszcze możesz sobie pomóc? Poczytaj o uwalnianiu emocji. To bardzo skuteczna metoda znana już za czasów Buddy, praktykowana i sprawdzona przez wiele osób, szczegółowo opisana w książce: „Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości” Dawid R. Hawkins. Artykuł wraz z krótkimi nagraniami prowadzącymi przez cały proces możesz znaleźć tutaj.
5. Sprawdź jakie masz nastawienie? Nasze nastawienie jest kluczowe szczególnie podczas wakacji. W końcu ma być to wypoczynek, a nie natężony stres wywoływany co chwilę przez znudzonych i zniecierpliwionych podopiecznych. Pamiętam jedne z moich wymarzonych wakacji na pięknej wyspie w Azji i wrzeszczące co chwile dzieci, że już nie chcą zwiedzać, że głodne, że pić, że spać, że w ogóle to po co one tu przyjechały itp. Siedziałam ze słuchawkami na uszach i uwalniałam, uwalniałam… oj było co uwalniać (cała masa „sympatycznych” emocji mi i pozostałym członkom podróży towarzyszyła). Mega wypoczynek na wakacjach z dziećmi? Czy raczej się martwisz, co może pójść nie tak? Czy w miejscu, do którego się udajesz, aby na pewno będzie bezpiecznie? Czy będą atrakcje dostosowane dla wieku Twoich dzieci? Możesz zminimalizować stres odpowiednio dobierając wakacje, podczas których będziesz mieć pomoc przy dzieciach. Miejsce, w którym Ty możesz wypoczywać lub pracować zdalnie, a Twoje dzieci mieć wartościowe zajęcia edukacyjne, a to wszystko w malowniczym miejscu, jedynie 30 km od Warszawy:
https://www.familypower.edu.pl/rodzinne-wakacje-jezykowe-na-rancho-pod-bocianem-2021/
Dziękuję za ten artykuł! Wlaśnie szukałam medytacji żeby uwolnić stres i napięcie, które już się nagromadziło po 6 dniach podróży z 6 letnim synkiem. Biorę sobie wszystkie 5 rad i pakuję do plecaka, jutro ruszamy w dalszą drogę, porannym pociągiem, już czuję się spokojniejsza i zapraszam ciekawość i radość:)